NIE ZABIERAJMY PTASICH DZIECI ICH RODZICOM – poradnik jak nie zostać porywaczem.

Niezaprzeczalnie zawitała u nas wiosna. Każdego roku  o tej porze możemy zauważyć wiele młodych jeży, wiewiórek, jak również piskląt czy podlotów różnych gatunków ptaków. Podlotami nazywamy te ptaki, które nie są jeszcze samodzielne ale cały czas znajdują się pod opieką dorosłych osobników.  Wiele młodych ptaków opuszcza swoje gniazda w celu nabywania samodzielności i poznania najbliższego otoczenia.

Często spotykamy się z sytuacją zabierania przez człowieka piskląt lub podlotów, które znajdują się poza gniazdem. Zazwyczaj ma to na celu troskę i chęć udzielenia pomocy, jednakże nie zawsze jest to konieczne.

Co zatem zrobić gdy znajdziemy pisklę?

Zastanówmy się czy te zwierzęta na pewno wymagają naszej pomocy. Tak jak wspomniano powyżej, podloty ptaków często wychodzą z gniazda, ale cały czas opiekują się nimi ptasi rodzice. W takim przypadku należy w miarę możliwości odnaleźć gniazdo i odłożyć tam pisklę. Jeśli pisklę znajduje się w miejscu zagrażającym jego życiu np. na trawniku, przy drodze, chodniku itp. należy przenieść je w bezpieczne miejsce, np. drzewo czy krzaki.

Pod opiekę człowieka można zabrać ptaki ranne, nieopierzone (jeśli nie ma w pobliżu gniazda) lub gdy po odłożeniu do gniazda rodzice nie podejmą karmienia pisklęcia. Jeśli zwierzę posiada widoczne obrażenia ciała (rany, zadrapania) możemy delikatnie sprawdzić stan zwierzęcia. Matki piskląt nie odrzucą młodych po kontakcie z ludzkim zapachem, jest to mylne przeświadczenie, ponieważ ptaki mają słaby węch i swoje potomstwo poznają za pomocą słuchu lub wzrokowo.

W przypadku znalezienia ptaka lub innego dziko żyjącego zwierzęcia proszę się kontaktować telefonicznie z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji dla ptaków (dzikich zwierząt), weterynarzem, pracownikiem Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Zielenią lub dyżurnym Straży Miejskiej, którzy podpowiedzą co zrobić ze zwierzęciem. Nie podejmujmy działań pochopnie – nie transportujmy zwierząt w pudełkach czy zawiniętych w ręcznik. Być może niedaleko krąży matka dzikiego zwierzęcia, która boi się podejść w obecności ludzi.

Pamiętajmy, że zabieranie ze środowiska naturalnego bytowania piskląt, podlotów, ptaków dzikich jest prawnie zabronione.

Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków pod adresem:

https://otop.org.pl/piskleta-i-podloty/

przekazujemy Państwu również graficzna wersję algorytmu, która może być przydatna, gdy spotkamy na swojej drodze młode pisklęta:

http://www.springalive.net/pl-pl/druk/springalive/znalazlem_piskle