Mandat za brak maseczki

Szanowni mieszkańcy, pandemia, z którą zmagamy się już prawie od dwóch lat, ponownie przybrała na sile i obecnie walczymy z czwartą falą. Liczba zachorowań w naszym i ościennych miastach z dnia na dzień wzrasta.

 

Przypominamy, że najważniejszymi i jednocześnie najprostszymi metodami walki z koronawirusem jest przestrzeganie zasady DDM – dystans, dezynfekcja i maseczka. Informujemy, że osobie, która nie stosuje zasady – zakrycia nosa i ust maseczką, szczególnie w miejscach publicznych, takich jak galerie i inne obiekty handlowe oraz środki transportu zbiorowego – strażnicy miejscy mają prawo nałożyć mandat karny w wysokości do 1000 złotych.

 

Powyższe uprawienia strażników w aktualnym stanie prawnym wynikają z art. 116 Kodeksu wykroczeń, w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii, na mocy art. 54a ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 28 października 2020 r.

 

Nieprzerwanie apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz w miarę możliwości pozostanie w domach i przestawianie się na pracę zdalną. Zachęcamy również do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. To działanie z pewnością pomoże w zminimalizowaniu tragicznych skutków pandemii, nie tylko dla nas, ale również naszych bliskich. Tylko od nas i naszych odpowiedzialnych działań zależy jak długo jeszcze przyjdzie nam walczyć z pandemią.