Działania milanowskiej straży miejskiej po niedzielnej nawałnicy

Wczorajsza burza i związane z tym porywiste wiatry oraz gwałtowne opady deszczu miejscami z gradem sprawiły, że milanowscy strażnicy miejscy byli solidnie zapracowani. Straż Miejska w Milanówku działa w systemie 24 godziny 7 dni w tygodniu, dzięki czemu istnieją stałe dyżury i w razie potrzeby gotowość do szybkiej interwencji.

Strażnicy miejscy otrzymali 25 zgłoszeń od mieszkańców związanych z burzami w tym o: zalaniu ulic, wiatrołomach, zerwanych liniach energetycznych i telefonicznych oraz lokalnych podtopieniach. Dyżurny straży miejskiej na bieżąco zgłaszał odpowiednim służbom miejsca zagrożone. Ochotnicza Straż Pożarna podjęła 40 interwencji na terenie Milanówka z czego połowa zgłoszeń była przekazana przez strażników miejskich. A dziś od samego rana patrole interwencyjne podjęły działania zmierzające do eliminacji miejsc zagrożonych m.in poprzez  wyłączanie ciągów pieszo – rowerowych z ruchu taśmą ostrzegawczą.

Dobowa suma opadu wynosiła 30 mm na metr kwadratowy na dobę, a miejscami ponad 40 mm deszczu. Nic dziwnego, że na terenie powiatu i samym Milanówku doszło do zalania ulic. Taka ilość wody to połowa średnich miesięcznych opadów w miesiącu sierpniu. https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Apelujemy do mieszkańców o zabranie z parapetów lub balkonów przedmiotów, które mogą stanowić niebezpieczeństwo oraz przestawienie samochodów z miejsc, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie np. drzewa.

Prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności oraz o przekazywanie informacji o ewentualnych utrudnieniach i podtopieniach m.in. do Straży Miejskiej –  tel. alarmowy 986.

Poniżej przedstawiamy link do strony „Lowcyburz.pl” gdzie przedstawiono cenne informacje na temat zachowania się podczas wyładowań atmosferycznych:

http://lowcyburz.pl/download/pioruny-bezp.pdf