Coraz więcej nieodpowiedzialnych opiekunów. Apel Straży Miejskiej.

W ostatnim czasie Straż Miejska w Milanówku odbiera niepokojące sygnały, że właściciele nieplanowanych miotów szczeniąt i kociąt szukają sposobów, na pozbycie się „problemu” z opieką nad zwierzętami.  Jest to zjawisko, które niesie liczne konsekwencje zarówno dla sprawców, jak i niewinnych zwierząt. Co właściciele zwierząt domowych powinni robić, aby unikać takich sytuacji?

Lepiej zapobiegać

Najważniejszym krokiem, aby uchronić się od niechcianych szczeniąt czy kociąt jest sterylizacja i kastracja zwierząt. W ten sposób przyczyniamy się do zmniejszania ilości porzuconych zwierząt w schroniskach oraz nie będziemy się martwić o los miotu. Niestety, przypadki porzucania czy nawet uśmiercania szczeniąt, są wciąż spotykaną praktyką.

Gdy szczenięta już pojawią się w domu

Przez pierwsze 8 tygodni po urodzeniu małe szczenięta muszą pozostać pod opieką matki. W przeciwnym razie młode są skazane na śmierć. Pamiętajmy, że pobyt małych piesków czy kotków w schronisku to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą je spotkać. Chociaż schroniska starają się zapewnić każdemu zwierzęciu prawidłowe warunki do życia, nie zawsze są w stanie sprostać potrzebom szczeniąt. W schroniskach często pojawiają się różne choroby wirusowe, z uwagi na duże skupisko zwierząt w jednym miejscu.

Jeśli sami dopuściliśmy się zaniedbania, w wyniku którego doszło do rozmnożenia zwierząt, naszym obowiązkiem jest znalezienie im dobrego domu. Istnieje ku temu bardzo wiele możliwości. Po pierwsze warto umieścić informację o maluchach do oddania w klinikach i lecznicach weterynaryjnych. Następnie miejscem, w którym możemy umieścić ogłoszenie są fora internetowe oraz serwisy ogłoszeniowe. Wiele stron umieszcza informacje bezpłatnie. Nie zapominajmy o dodaniu zdjęć naszych szczeniaków, gdyż to przyciąga uwagę odbiorców.

Odpowiedzialność karna

Pamiętajmy o aspektach prawnych, związanych z nieprawidłową opieką nad zwierzętami. Jeśli porzucimy zwierzę, powinniśmy liczyć się z możliwą odpowiedzialnością karną, o której mówi Art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt (Dz.U.2019.0.122): „Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów (?) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem”

Za znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć również „porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje”, o czym mówi Art. 6 ust. 2 pkt. 11 w.w. Ustawy.

Warto pamiętać, że zwierzę to nie zabawka i każdy właściciel psa czy kota jest zobowiązany do sprawowania nad nim należytej opieki. Opiekując się zwierzęciem warto zapoznać się z możliwą odpowiedzialnością karno – administracyjną jaka idzie za nieprawidłowe sprawowanie nadzoru nad zwierzętami domowymi.

Pociechy na zdjęciu są przeznaczone do adopcji – szczegółowych informacji udzieli schronisko w Milanówku ul. Brwinowska 48 tel. 22 724 82 05